FATWY
Název: KRÁTKÉ VLASY U ŽEN
Odpovídá: Dr. Ahmad Kutty, docent a islámský učenec z Islámského institutu Toronto, Ontario, Kanada
Zdroj: Islamonline.net
Otázka: Mohou si muslimské ženy ostříhat vlasy nakrátko?
Odpověď
Ve jménu Alláha milosrdného slitovného

Ženy si často rády zkracují vlasy, protože krátký účes jim více sluší. Krátký styl vlasů je pro mnohé ženy způsob zkrášlování se.

Podle Islámu není nic špatného na tom, když si žena zkrátí vlasy z důvodu zkrášlení se. Ovšem úplné vyholení hlavy pro ženy je zcela zakázané.

Pokud si žena zkracuje vlasy z jiného důvodu např. aby vypadala mužsky nebo se podobala nemuslimkám, je to zakázáno, protože Prorok Muhammad (nmAž) řekl: „Alláh potrestá ženy které napodobují muže a naopak.“ (al-Buchárí, Muslim)

Dr. Ahmad Kutty k tomu říká:
„Ženy si mohou zkracovat vlasy pod podmínkou, že se vyhnou stylu účesů, které jsou typické pro muže. Prorok Muhammad (nmAž) proklel muže, kteří napodobují ženy a ženy které napodobují muže. To se týká i stylu účesu a celkového vzhledu. Jinak neexistuje žádný zákaz týkající si zkracování vlasů.“

Závěrem musíme dodat důležité upozornění: muslimka je povinna zahalovat si vlasy a neodhalovat se před nikým kromě jejího manžela a mahrama (to jsou ti, za které se nemůže žena nikdy vdát, jako její otec, strýc apod).

Alláh Všemohoucí ví nejlépe.